Przesadzanie

Większość kaktusów powinna być przesadzana regularnie co 2-3 lata niezależnie od uzyskanego w tym czasie przyrostu. Przy okazji przesadzania sprawdzamy dokładnie stan korzeni oraz obecność na nich szkodników.

Kaktusy można przesadzać przez cały okres wegetacji od początku wiosny do wczesnej jesieni (jedynie w przypadkach nagłych - np. gnicie korzeni - poza tym okresem). Najlepszym okresem jest wiosna, można to zrobić jeszcze przed pierwszym podlewaniem. Wyjątek stanowią tu kaktusy z kwiatami lub pączkami kwiatowymi - te przesadzamy dopiero po kwitnieniu.

Kaktusy sadzimy do lekko wilgotnej ziemi i nie podlewamy przez kilka dni po przesadzeniu (początkowo wystarczy lekkie spryskiwanie). Przy przesadzaniu usuwamy całkowicie starą ziemię, jeżeli potrzeba, usuwamy zbyt długie korzenie. Pilnujemy by przy sadzeniu korzenie nie zawijały sie do góry.

Kaktusy sadzimy do doniczek nieznacznie większych od średnicy kaktusów kulistych, a kaktusy kolumnowe do doniczek dostosowanych do wielkości korzeni (korzenie powinny się swobodnie w doniczce mieœcić). Często sadzimy do tej samej doniczki, poprzestając na wymianie ziemi. Tworzeniu nowych korzeni sprzyja w dużym stopniu ciepło, szczególnie od spodu. Ja w kilka dni po przesadzeniu i podlaniu stawiam doniczki na kaloryferze.