Kaktusy mrozoodporne

Zaledwie kilka opuncji przetrwa naszą zimę wysadzone do gruntu (np. na skalniaku) bez dodatkowej ochrony. Jeżeli jednak roślinom zapewnimy całkowitą ochronę przed deszczem i śniegiem to liczba gatunków może wzrosnąć do kilkudziesięciu. Może to być nieogrzewana szklarnia, inspekt, balkon itp. Gdy balkon nie jest dostatecznie osłonięty, dobrą osłoną może być umieszczenie roślin pod odwróconym do góry dnem szklanym akwarium. Podstawą sukcesu jest niepodlewanie i ochrona przed wilgocią od października do maja. Kaktusy oraz podłoże w którym rosną muszą być dobrze wysuszone przed pierwszymi większymi spadkami temperatury.
Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na mrozoodporność kaktusów w ramach danego gatunku są:

Szczególnie odporne kaktusy z rodz. Opuntia wytrzymują spadki temperatury nawet do -50 C.

Lista moich kaktusów (mrozoodpornych):

Echinocereus coccineus v. guerneyi
Echinocereus polyacanthus
Echinocereus triglochidiatus
Echinocereus triglochidiatus DJF 1145
Escobaria vivipara
Escobaria vivipara v. aggregata
Escobaria vivipara v. arizonica
Escobaria vivipara v. kaibabensis
Escobaria vivipara v. missouriensis
Navajoa fickenseinii (szczepiona)
Navajoa maia (szczepiona)
Neobesseya missouriensis
Opuntia fragilis (fot.1)(fot.2)
Opuntia phaeacantha
Opuntia sp. [Argentyna]
Opuntia sp.

Krótkotrwałe spadki temperatury wytrzymuje wiele innych kaktusów. Np. Echinocereus tulensis, Echinocereus blanckii, Oreocereus trollii przez kilka nocy przebywały w temp. -4 C bez żadnych ubocznych skutków.

Z reguły jest tak, że krótkotrwałe i (nawet) duże spadki temperatury wyrządzają mniej strat od długotrwałego ich przebywanie w temp. kilku stopni poniżej zera.

Na stronie http://digilander.iol.it/cacti/tempA.htm znajdziecie listę sukulentów znoszących temperatury ujemne oraz przybliżone(!) wartości minimalnych tych temperatur dla każdego z gatunków.

moje kaktusy (foto)