Kaktusy ciepłolubne

Pozornie dobrymi roślinami do uprawy na parapecie powinny być rośliny ciepłolubne, które w zimie potrzebują wyższych temperatur (w granicach 10-20 oC). Moje doświadczenia wskazują, że przy spełnieniu dodatkowych warunków możliwa jest uprawa roślin z rodzaju Melocactus. Rośliny bezwarunkowo muszą stać na oknie skierowanym na południe, najlepiej bezpośrednio przy szybie. Ja dla zapewnienia im wyjątkowo wysokiej wilgotności trzymam je latem w akwarium ponad warstwą wody. W słoneczny upalny dzień temperatura dochodzi tam do 50 oC a wilgotność zbliża się do 100 %.

Szczególnie niebezpiecznym okresem dla Melokaktusów jest wiosna. Właśnie wtedy pod wpływem słońca, kaktusy zaczynają się kurczyć, odruchowo podlewamy je - rośliny nie pobierają wody i korzenie gniją. Rośliny giną. Sposobem (nie zawsze skutecznym) jest cieniowanie roślin i delikatne spryskiwanie (przez kilka tygodni) przed pierwszym podlewaniem. Zimą konieczne jest sporadycznie zwilżanie ziemii. Przetrzymywanie tych roślin całkowicie bez podlewania może być powodem utraty delikatnych korzeni.

Uprawa roślin, które wykształciły już cefalium jest trudniejsza a rośliny bardziej narażone na utratę korzeni.

Z innych roślin ciepłolubnych polecić można ozdobne kaktusy kolumnowe np. Pilosocereus, uprawa roślin z rodz. Discocactus nawet szczepionych jest wyjątkowo trudna.