Doniczki

Nie ma większych ograniczeń co do rodzaju doniczek (plastikowe, ceramiczne itp.), pod warunkiem, że posiadają w dnie otwór umożliwiający odpływ wody.

Zdecydowanie odrzucić musimy jedynie tradycyjne porowate doniczki gliniane (szybka alkalizacja gleby w wyniku silnego odparowywania wody). Nie powinno się również wybierać doniczek zbyt ozdobnych - to roślina a nie doniczka ma stanowić ozdobę. Ale to już sprawa gustu.
Właściciele większyk kolekcji stosują zwykle doniczki plastikowe o kształcie czworokątnym. Naczenia takie zajmują mniej miejca a jednocześnie zawierają więcej ziemi.

Wielkość doniczek zależy od wielkości rośliny oraz od wielkości ich systemu korzeniowego. Wybieramy raczej doniczki zbyt małe niż za duże (korzenie w takich warunkach Ÿle rosną a bardzo łatwo gniją).

Nie ma istotnych przeciwwskazań by w jednym większym naczyniu umieścić grupę kaktusów o podobnych wymaganiach (ziemia, podlewanie, temperatura). Można w ten sposób uzyskać bardzo efektowne kompozycje. Tak umieszczone kaktusy rosną najlepiej gdy posadzone są blisko siebie.